Fotowoltaika.news

Źródło informacji OZE ze Świata

KonsumenciNewsOZE ze ŚwiataPodatkiProdukcjaProsument

Australijczycy mogą zostać obciążeni opłatami za eksport energii słonecznej w ramach planów złagodzenia „zatorów drogowych” w sieci

Regulator czystej energii za pośrednictwem Twittera.

Miliony australijskich gospodarstw domowych wyposażonych w panele fotowoltaiczne na dachu mogą zostać obciążone kosztami eksportu energii elektrycznej do sieci, zgodnie z nowymi propozycjami, które ostrzegają krytycy, mogą ograniczyć wykorzystanie systemów słonecznych i spowolnić transformację energetyczną kraju.

Projekt ustaleń opublikowany dzisiaj (25 marca) przez Australijską Komisję Rynku Energii (AEMC) obejmuje plany umożliwienia sieciom oferowania dwukierunkowych cen w celu rozwiązania problemu „korków” w sieci. Dałoby to sieciom opcje cenowe, których obecnie nie mają, takie jak nagradzanie właścicieli systemów solarnych i akumulatorów za wysyłanie energii do sieci, gdy jest to potrzebne, i ładowanie ich za wysyłanie energii, gdy jest zbyt zajęta.

Ponieważ oczekuje się, że połowa australijskich użytkowników energii będzie korzystać z domowych rozwiązań energetycznych, takich jak PV, w ciągu dziesięciu lat, dyrektor generalny AEMC, Benn Barr, powiedział, że propozycje te mogą pomóc zmniejszyć potrzebę kosztownych dodatków do infrastruktury sieciowej.

„Pozwalanie sieciom na zachęcanie klientów do lepszego korzystania z systemu oznacza, że podaż i popyt w sieci mogą zostać wyrównane w ciągu dnia. Pomaga rozwiązać problem dużych ilości energii słonecznej eksportowanej w środku dnia, kiedy jest to najmniej korzystne dla systemu ”- powiedział.

Oczekuje się, że nowe zachęty dadzą klientom więcej powodów do kupowania baterii lub zużywania energii, którą generują w okresach największego ruchu w sieci.

AEMC podkreśliło, że propozycje nie nakładają obowiązku opłat za wywóz energii. Gdyby firma sieciowa chciała wprowadzić opłaty eksportowe, musiałaby obszernie konsultować się z klientami i mieć plan przejścia szczegółowo opisujący sposób, w jaki zostanie to zrobione, zatwierdzony przez organy regulacyjne.

Barr powiedział, że propozycje cenowe „mogą obejmować opcje”, w przypadku których konsumenci nie płacą za eksport do sieci, a modelowanie przeprowadzone przez komisję wykazało, że 80% klientów „zobaczyłoby, że ich rachunki spadną, ponieważ nie płaciliby już za usługi eksportu energii słonecznej, których nie byli. „nie używam”.

W przypadku gospodarstw domowych z instalacjami słonecznymi może wystąpić szereg skutków opłat eksportowych, w zależności od wielkości systemu. System o mocy 4-6 kW nadal zarabiałby średnio 900 USD (685 USD) – około 70 USD mniej niż obecne poziomy. Jednak wpływ ten byłby mniejszy, gdyby zużywały więcej własnej mocy.

AEMC stwierdziło, że nic nie robienie „nie wchodzi w grę”, ponieważ blokowanie eksportu energii przez gospodarstwa domowe będzie ich kosztować więcej w przyszłości. Podczas gdy opłaty eksportowe w systemie 4–6 kW mogą prowadzić do nieznacznego spadku zysków z energii słonecznej, komisja stwierdziła, że właściciele będą musieli zmierzyć się z tym samym spadkiem, jeśli będą ograniczać eksport energii tylko w 10% przypadków.

Chociaż propozycje są przedstawiane jako krok w kierunku zwiększenia miejsca w sieci dla fotowoltaiki i akumulatorów, krytycy wyrazili obawy, że środki te wpłyną negatywnie na właścicieli domów, którzy już zainwestowali w instalacje dachowe, aby obniżyć swoje rachunki za energię.

Grupa kampanii Solar Citizens stwierdziła, że pobieranie opłat od gospodarstw domowych za eksport energii to „kolejny hamulec ręczny” dla transformacji Australii, który może zniechęcać do dalszych inwestycji w energię słoneczną na dachach.

„Kiedy zmieniamy nasz system energetyczny i oczyszczamy nasze źródła zasilania, musimy zachęcać do stosowania większej ilości energii słonecznej na dachach – a nie karać ludzi za umieszczanie paneli na dachu” – powiedziała krajowa dyrektor Solar Citizens Ellen Roberts. „Wielkie generatory węgla i gazu nie są obciążane kosztami eksportu energii do sieci, więc dlaczego mielibyśmy obijać australijskie rodziny panelami na dachach?”

AEMC przedstawiła wcześniej plany wprowadzenia podatku od eksportu energii słonecznej. Jednak opór ze strony takich grup jak Solar Citizens oznaczał odrzucenie propozycji w 2017 roku . Od tego czasu popyt na dachowe panele fotowoltaiczne w kraju gwałtownie wzrósł, przy 2,6 GW instalacji dachowych dodanych w 2020 r., Co stanowi 18% wzrost rok do roku.

Australijskie stowarzyszenie ds. Odnawialnych źródeł energii, Rada Czystej Energii, stwierdziło, że „projekt decyzji AEMC przyniósł więcej pytań niż odpowiedzi”. Wezwał do wyjaśnienia takich obszarów, jak to, czy opłaty eksportowe będą stosowane do wszystkich istniejących klientów, czy tylko do nowych połączeń oraz czy sieci dystrybucyjne będą mogły nadal nakładać zerowe limity eksportowe dla systemów solarnych i akumulatorowych.

AEMC zwrócił się o informacje zwrotne na temat swoich propozycji, a wnioski należy składać do 13 maja 2021 r.

Comment here