Fotowoltaika.news

Źródło informacji OZE ze Świata

ElektrownieFotowoltaikaNewsNowe technologieOZE ze ŚwiataProdukcja

Nowe badanie pływających elektrowni słonecznych pokazuje poprawę jakości wody

Naukowcy wykorzystali technologię modelowania komputerowego na danych zebranych z jeziora Windemere, aby ocenić wpływ FPV na zbiorniki wodne. Zdjęcie: Giles Exley

Nowe badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii wykazało, że pływające instalacje słoneczne mogą pomóc zmniejszyć wpływ zmiany klimatu na rzeki i jeziora oraz pomóc w zachowaniu jakości wody, ale potrzebne są dalsze badania.

Podczas gdy postęp w zakresie pływających instalacji fotowoltaicznych (FPV) dowiódł, że zbiorniki wodne można wykorzystać w walce ze zmianami klimatycznymi, badanie przeprowadzone przez naukowców z Lancaster University i University of Stirling proponuje, że farmy słoneczne mogą z kolei poprawić jakość wody w jeziorze .

Jednak rozmieszczenie paneli słonecznych na wodzie może również przynieść szkodliwe skutki dla ekosystemu ze względu na złożoną zależność między różnymi zbiornikami wodnymi i projektami technologii słonecznej. Konstrukcje pływające i projekty systemów kotwienia są w końcu oparte na wymaganiach każdego miejsca.

Badanie

Naukowcy wykorzystali dane zebrane przez brytyjskie Centrum Ekologii i Hydrologii z jeziora Windermere, największego jeziora w Anglii, do modelowania różnych scenariuszy, które mogą pokazać potencjalny wpływ macierzy FPV.

Wyniki pokazały, że systemy FPV mogą obniżyć temperaturę wody, osłaniając ją przed słońcem, co z kolei może zapobiegać gromadzeniu się toksycznych zielonych alg i zwiększonemu parowaniu wody.

Ponadto, jak odkryli naukowcy, pływające instalacje słoneczne mogą skrócić czas trwania „stratyfikacji”, gdy woda ogrzana przez słońce rozdziela się na dwie warstwy o różnych temperaturach.

Stratyfikacja może spowodować odtlenowanie dolnej warstwy, obniżając jakość wody i czyniąc ją nieprzydatną jako woda pitna.

Wpływ instalacji słonecznych na temperaturę wody był różny w zależności od wielkości projektu. Małe tablice, które zajmowały mniej niż 10% powierzchni jeziora, wykazywały „minimalny” wpływ na temperaturę wody, podczas gdy większe instalacje miały większy wpływ. Na przykład tablice pokrywające ponad 90% jeziora mogą zwiększyć ryzyko jego zamarznięcia w zimie.

Wymagane dalsze badania

Jednak jest to również możliwe w niektórych warunkach, w których dodanie pływającej farmy słonecznej może zwiększyć stratyfikację, według dr Gilesa Exleya, głównego autora z Lancaster University. Exley powiedział, że „krytyczne” jest pełne zrozumienie, czy wdrożenie FPV może mieć pozytywny czy negatywny wpływ na lokalne środowisko.

Ponieważ badanie to skupiało się tylko na jednym jeziorze, naukowcy stwierdzili, że dalsze modelowanie będzie konieczne, aby ocenić „optymalną wielkość zestawu, projekt i ich wpływ na poszczególne jeziora i zbiorniki”.

Naukowcy nadal opierają się na swoich początkowych odkryciach, prowadząc dalsze modelowanie i badania terenowe, aby dokładnie zrozumieć, jak korzystne lub szkodliwe może być PV dla jeziora lub zbiornika.

Exley powiedział, że wpływ systemów słonecznych zarówno na zbiorniki wodne, jak i na stratyfikację może być „porównywalny pod względem wielkości do zmian, jakich jeziora doświadczą wraz ze zmianami klimatu”.

Powiedział, że pływające światło słoneczne może złagodzić przewidywany wpływ globalnego ocieplenia na zbiorniki wodne w nadchodzących miesiącach i latach.

„Jednak” ostrzegł, że nadal istnieje „realne ryzyko szkodliwych skutków, takich jak odtlenienie powodujące niepożądany wzrost stężenia składników odżywczych i zabijanie ryb”.

„Musimy przeprowadzić więcej badań, aby zrozumieć prawdopodobieństwo zarówno pozytywnych, jak i negatywnych skutków”.

Obecnie w Wielkiej Brytanii działają trzy pływające systemy słoneczne na skalę komercyjną, ale powstająca technologia została przyjęta przez wielu kluczowych graczy w sektorze odnawialnych źródeł energii w ciągu ostatnich kilku lat. EDF Renewables rozpoczęło budowę swojego pierwszego pływającego projektu słonecznego w południowo-wschodniej Francji w zeszłym miesiącu, podczas gdy deweloperzy tacy jak EDP w Portugalii, California’s White Pine i Chenya Energy na Tajwanie również wykorzystali potencjał FPV w ciągu ostatniego roku.

Instalacje FVP stanowią niewielką mniejszość, mniej niż 1% światowej mocy słonecznej, i wciąż niewiele wiadomo o tym, jak wpływają na zbiorniki wodne, w których się znajdują. Niektóre szacunki sugerują, że w ramach 3GW FPV został zainstalowany na całym świecie do końca 2019 roku .

Comment here