Fotowoltaika.news

Źródło informacji OZE ze Świata

FotowoltaikaModuły PVNowe technologieOZE ze ŚwiataRóżne

Moduł słoneczny Perovskite o sprawności 17%

Międzynarodowa grupa badawcza wykorzystała nowatorską strategię domieszkowania do zaprojektowania perowskitowego modułu słonecznego, który ma osiągnąć wyższą wydajność w porównaniu z innymi urządzeniami opartymi na perowskicie, a jednocześnie zachować niezwykłą stabilność operacyjną .

Podczas gdy perowskitowe ogniwa słoneczne wydają się być na dobrej drodze do masowej produkcji, zainteresowanie technologią wciąż jest hamowane przez obawy o stabilność warstwy transportującej dziury (HTL ) i jej wrażliwość na warunki atmosferyczne.

Naukowcy stwierdzili, że byli w stanie zmieniać masę cząsteczkową (MW) materiału transportera dziur (HTM) domieszkowanego poli (triaryloaminą) (PTAA). „The monotoniczny wzrost wydajności konwersji energii, co w zależności od MW dotyczy podobny wzrost napięcia w obwodzie otwartym (V ° C), natężenie prądu zwarciowego (J SC) i wypełnić czynnikiem (FF)” oni wyjaśnił, dodając, że dzięki temu podejściu ruchliwość ładunku wewnątrz HTL i transfer ładunku na granicy perowskit / HTL wzrosły o jeden rząd wielkości.

Twierdzili, że poprawę tę osiągnięto dzięki delokalizacji biegunów na łańcuchach polimerowych poprzez połączony efekt strategii domieszkowania i dostrojenia MW. W badaniach naukowych wskazano na powstawanie polaronów w perowskitowych ogniwach słonecznych jako możliwy czynnik sprawiający, że tego rodzaju ogniwa są szczególnie wydajne, chociaż mechanizm działania polaronów jest całkowicie nieznany. Polarony to rodzaj ulotnych zniekształceń w sieci atomowej materii, które tworzą się wokół poruszającego się elektronu w ciągu kilku bilionowych części sekundy, a następnie znikają.

Popularne treści

Panel o współczynniku 17% został zbudowany z ogniw perowskitu o współczynniku 20% połączonych w 14 szeregach o całkowitej powierzchni czynnej 42,8 cm 2 i powierzchni apertury 50 cm 2. Wzrost zdelokalizowanych polaronów w warstwie HMW PTAA zapewnił nie tylko znacząco wpłynęło na wysoką wydajność urządzenia, ale także pozytywnie wpłynęło na leżącą poniżej siatkę perowskitową, co poprawiło jej ogólną stabilność. Uważa się, że ogniwa zachowują ponad 90% początkowej wydajności po 1080 h naprężenia termicznego w 85 ° C i 87% początkowej wydajności po 160 h ekspozycji. Panel był w stanie utrzymać ponad 90% początkowej wydajności po 800 h naprężenia termicznego w temperaturze 85 ° C.

Moduł został zaprezentowany w artykule „ Beyond 17% stabilny perowskitowy moduł słoneczny dzięki układowi polaronów dostrojonej polimerowej warstwy transportującej dziury”, opublikowanym w Nano Energy. W skład grupy badawczej wchodzą naukowcy z Uniwersytetu Rzymskiego Tor Vergata we Włoszech, University College London i University of Cambridge w Wielkiej Brytanii oraz niemieckiego Instytutu Badań Polimerów im. Maxa Plancka.

Ta zawartość jest chroniona prawem autorskim i nie może być ponownie wykorzystana. Jeśli chcesz z nami współpracować i chcesz ponownie wykorzystać niektóre z naszych treści, napisz: [email protected] .

Comment here