Fotowoltaika.news

Źródło informacji OZE ze Świata

FalownikiFinanseProdukcjaRóżneWyniki finansowe

SMA przekracza 1 mld euro sprzedaży po raz pierwszy od 2012 roku

Niemieckiemu producentowi falowników SMA udało się otrząsnąć ze skutków pandemii, odnotowując wysokie przychody i zyski za rok 2020.

Niemiecki producent falowników SMA Solar Technology AG odnotował wzrost przychodów o 26% rok do roku do 1,03 miliarda euro w roku fiskalnym 2020, ponieważ dostawy wzrosły o 12% do 14,4 GW, po raz pierwszy od tego czasu przekraczając łączne przychody powyżej 1 miliarda euro. 2012.

Zysk netto wyniósł 28,1 mln euro, przy stracie netto w wysokości 8,6 mln euro w 2019 roku. Płynność netto spadła z 303 mln euro do 226 mln euro w 2020 roku.

„Spadek wynika w szczególności z faktu, że w danych porównawczych na koniec 2019 roku uwzględniono zwiększone przedpłaty klientów z tytułu dużego zamówienia, które zostało zrealizowane w I kwartale 2020 roku” – powiedział producent. „Do końca 2020 r. Przedpłaty klientów wróciły do normalnego poziomu”.

Firma odnotowała duży popyt w segmencie fotowoltaiki mieszkaniowej, zwłaszcza w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. W biznesie na dużą skalę zyskał udział w rynku, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, i był w stanie umocnić swoją wiodącą pozycję w Australii.

Popularne treści

„Centrala SMA jest teraz zaopatrywana w energię elektryczną wyłącznie z systemów fotowoltaicznych i turbin wiatrowych w bezpośrednim sąsiedztwie” – powiedział dyrektor generalny SMA Jürgen Reinert. „Nasze dostawy ciepła są teraz również całkowicie neutralne pod względem emisji CO 2. Naszym celem jest uczynienie SMA w pełni neutralnym pod względem emisji CO 2 na całym świecie najpóźniej od 2025 r. ”.

Zarząd SMA potwierdził również swoją prognozę sprzedaży i zysków na 2021 r., Opublikowaną po raz pierwszy w lutym. Celem jest zwiększenie sprzedaży do 1,07–1,17 mld EUR, a EBITDA ma wzrosnąć do 75–95 mln EUR. SMA spodziewa się, że w pierwszym kwartale 2021 r. Sprzedaż wyniesie od 235 mln euro do 245 mln euro, czyli nieznacznie więcej niż w zeszłym roku. Prognozowany wskaźnik EBITDA w pierwszym kwartale wyniesie od 14 do 17 milionów euro – nieco wyższy niż w pierwszym kwartale 2020 roku.

„Ze względu na trwający na całym świecie kryzys koronawirusa oraz rosnące ceny surowców i modułów fotowoltaicznych odnotowaliśmy stosunkowo słaby początek roku” – powiedział Reinert. „Jednocześnie w marcu wzrosły napływające zamówienia. Nasz aktualny portfel zamówień i sprzedaż pokrywają już około 50% rocznych prognoz ”.

Zarząd zakłada jednak, że SMA będzie w stanie skorzystać na spodziewanym wzroście rynków PV w Europie i Ameryce Północnej, a także na globalnym rynku magazynów. Pozytywny wpływ na rentowność w tym roku ma również realizacja działań oszczędnościowych w 2018 roku.

Comment here