Fotowoltaika.news

Źródło informacji OZE ze Świata

EuropaFinanseOZE ze ŚwiataProdukcjaRóżneTransformacja energetycznaWodór

Siemens planuje 1,50 USD / kg Wodoru do 2025 r., BP i Saudi Aramco stawiają na niebieski wodór

Niemiecka firma spodziewa się rozwinąć własną technologię elektrolizy z membraną do wymiany protonów (PEM), aby wdrożyć produkcję elektrolizerów o mocy gigawatów. BP współpracuje z brytyjskim dystrybutorem gazu Northern Gas Networks (NGN) w celu opracowania niebieskiego wodoru, a Saudi Aramco współpracuje z Hyundai Heavy Industries, aby zrobić to samo. Włoski Snam chce budować projekty wodorowe w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Siemens Energy, firma zajmująca się technologią energetyczną z siedzibą w Monachium, ogłosiła w zeszłym tygodniu plany produkcji zielonego wodoru po cenie 1,50 USD / kg do 2025 r. „W oparciu o prowadzone na dużą skalę projekty komercyjne”. Obecnie projekt oparty jest na energii wiatrowej. Podstawowymi założeniami są koszt 16 USD / MWh i elektrolizer o mocy 100 MW pracujący średnio 16,4 godziny dziennie. Niemiecka firma zamierza wdrożyć własną technologię elektrolizy z membraną do wymiany protonów ( PEM ) , aby wdrożyć produkcję elektrolizerów o mocy gigawatów. Siemens Energy opisuje zielony wodór jako „drugi etap transformacji energetycznej”.

Brytyjska firma energetyczna BP i brytyjski dystrybutor gazu Northern Gas Networks (NGN) podpisali w zeszłym tygodniu protokół ustaleń dotyczący współpracy przy projektach wodorowych na północy Anglii. Obie firmy zbadają wpływ wodorowych planów BP w Teesside na lokalnych konsumentów przemysłowych i krajowych. BP ogłosiło również w zeszłym tygodniu projekt budowy 1 GW niebieskiej instalacji wodoru w aglomeracji wokół rzeki Tees, która pokryje 20% brytyjskiego celu w zakresie wodoru do 2030 r. „Fantastycznie jest zobaczyć, jak BP planuje zainwestować w produkcję wodoru w Teesside, umieszczając nasz region na czele zielonego ożywienia ”- powiedział Mark Horsley, dyrektor generalny NGN. Dystrybutor gazu powiedział, że konwersja brytyjskiej sieci gazowej na transport 100% wodoru jest ekonomicznie opłacalna. W oczekiwaniu na zatwierdzenie przez organy regulacyjne, oczekiwane w ciągu najbliższych trzech miesięcy, NGN rozpocznie dostarczanie mieszanki 20% wodoru do 670 nieruchomości w Winlaton, niedaleko Gateshead, jednocześnie pracując nad wykazaniem bezpieczeństwa urządzeń zasilanych wodorem, aby zdobyć poparcie lokalnej ludności.

Partnerami branżowymi Arcelor Mittal Brema , owce, faun, Gasunie , SWb i TenneT uruchomiła projekt Clean Wodór brzegową w północnych Niemczech w środę. Projekt ma na celu integrację technologii wodorowej z niemieckimi i europejskimi systemami energetycznymi. Do 2024 r. Powinno zostać uruchomionych około 400 MW mocy elektrolizy, wraz z odpowiednim magazynowaniem wodoru w systemie energetycznym. Projekt przewiduje inwestycje o łącznej wartości do 1,3 miliarda euro, podał Arcelor Mittal Bremen w oświadczeniu. „W północnych Niemczech – regionie energetyki wiatrowej – mamy najlepsze warunki, aby zintegrować wodór jako integralną część systemu energetycznego i położyć podwaliny pod europejską gospodarkę wodorową” – skomentował dyrektor generalny EWE Stefan Dohler.

Konglomerat przemysłowy z siedzibą w Korei Południowej Hyundai Heavy Industries Holdings (HHIH) i saudyjski państwowy koncern naftowy Saudi Aramco podpisały protokół ustaleń dotyczący wspólnie rozwijanej działalności związanej z wodorem i amoniakiem. Obie firmy szukają możliwości współpracy w zakresie wspólnych badań i rozwoju oraz wykorzystywania spółek zależnych do promowania określonych projektów. Hyundai Oilbank, jednostka HHIH zajmująca się rafinacją ropy naftowej, ma importować gaz płynny (LPG) w celu przetworzenia go na niebieski wodór. Planuje otworzyć 300 stacji ładowania wodoru w kraju do 2040 r. W ciągu najbliższych trzech lat Hyundai Oilbank spodziewa się również otrzymywać niebieski amoniak od Saudi Aramco i wykorzystywać go jako paliwo do kotłów na skroplony gaz ziemny (LNG). „Obie strony wzmocnią również współpracę w branży stoczniowej. Korea Shipbuilding & Offshore Engineering będzie pierwszym stoczniowcem, który opracuje statek, który może jednocześnie przewozić zarówno ładunki skroplonego gazu ropopochodnego, jak i wychwycony dwutlenek węgla ”- powiedział HHIH w oświadczeniu.

Mubadala Investment Company z siedzibą w Abu Zabi i włoski specjalista ds. Infrastruktury gazowej Snam podpisali protokół ustaleń dotyczący współpracy przy projektach wodorowych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Przeprowadzą techniczne i ekonomiczne studia wykonalności w celu promowania rozwoju wodoru w Zatoce i innych miejscach. Firmy nie wyjaśniły, na jakim typie wodoru się skupiają. „Podpisanie umowy ze Snamem jest przedłużeniem naszych wspólnych wysiłków na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i jesteśmy zobowiązani do zwiększenia roli wodoru w zaspokajaniu przyszłego globalnego zapotrzebowania na energię” – powiedział Musabbeh Al Kaabi, dyrektor generalny UAE Investments w Firma inwestycyjna Mubadala. Snam powiedział, że uważa ZEA i region Zatoki Perskiej o strategicznym znaczeniu „ze względu na ich kluczową rolę w transformacji energetycznej”.

Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił projekt o wartości 11,2 miliona funtów mający na celu wyprodukowanie taniej technologii wodorowych ogniw paliwowych do autobusów i utworzenie centrum wodorowego w Ballymena w Irlandii Północnej. „To będzie nadal wyrównywać naszą lokalną gospodarkę, umożliwiając Wrightbus kontynuację produkcji kolejnej generacji wiodących na świecie autobusów napędzanych wodorem” – skomentował sekretarz stanu ds. Irlandii Północnej Brandon Lewis. Prezes Wrightbus, Jo Bamford, dąży do zwiększenia produkcji i znacznego obniżenia kosztów. Inwestycja jest częścią pakietu o wartości 54 milionów funtów, w tym projektu elektrycznego układu napędowego do samochodów ciężarowych w Walii oraz drugiego projektu dotyczącego energooszczędnej technologii dla samochodów osobowych i dostawczych w Warwickshire.

Popularne treści

Francuski dostawca gazu przemysłowego Air Liquide , poprzez spółkę joint venture Air Liquide Far Eastern (ALFE), w której jest większościowym udziałowcem, zakończył pierwszy etap budowy elektrolizerów wodoru na Tajwanie. Plan o wartości 200 milionów euro ogłoszony w kwietniu 2020 r. Zakłada produkcję do 5000 Nm3 wodoru o ultra wysokiej czystości na godzinę. Wodór będzie wykorzystywany przez przemysł półprzewodników i nowe zastosowania wodoru na wyspie. Grupa będzie kontynuowała budowę swoich elektrowni elektrolizerów wodoru na Tajwanie od fazy 2 do 5 o łącznej mocy 25 MW.

Kalifornijska Komisja Energetyczna , agencja zajmująca się polityką i planowaniem energii pierwotnej w stanie USA, przyznała Sierra Northern Railway i GTI prawie 4 miliony dolarów na sfinansowanie projektu, integracji i demonstracji lokomotywy z przełączaniem wodorowych ogniw paliwowych w porcie West Sacramento. Projekt obejmuje zaawansowane wodorowe ogniwa paliwowe, magazynowanie wodoru, zaawansowane technologie akumulatorów i sterowania systemem. Projekt demonstracyjny zgromadzi dane dotyczące wydajności i kosztów technologii. „Potencjalny rynek nowych lokomotyw wodorowych w Kalifornii obejmuje ponad 260 lokomotyw zwrotnicowych i do 500 lokomotyw typu intrastate” – podała Sierra Northern Railway w oświadczeniu.

Insitu, spółka zależna Boeinga, ogłosiła na początku tego miesiąca, że ukończyła pierwszy lot bezzałogowego statku powietrznego (UAV) napędzanego paliwem wodorowym z membraną do wymiany protonów (PEM). 30-minutowy lot przeprowadzony w grudniu 2020 r. Położył podwaliny pod loty testowe przy użyciu zbiornika magazynowego ciekłego wodoru (LH2) na samolocie jeszcze w tym roku. „Zbiornik LH2 z nadrukiem 3-D jest pierwszym w branży i oczekuje się, że zapewni ponad 10 godzin pracy ScanEagle3”, podała firma w oświadczeniu, wyjaśniając, że ogniwa paliwowe wykazały lepszą niezawodność i znacznie niższe koszty logistyczne w porównaniu do rozwiązania w zakresie napędu małych silników spalinowych. „Dla naszych globalnych klientów z branży obronnej, bezzałogowe systemy powietrzne (UAS) zasilane ogniwami paliwowymi w tej przestrzeni Grupy 2 stanowią znaczący przełom na polu bitwy” – powiedział Andrew Duggan, dyrektor zarządzający Insitu Pacific.

Comment here