Fotowoltaika.news

Źródło informacji OZE ze Świata

ElektrownieEuropaGrube rybyNewsRóżne

Akcjonariusze Acciony dają zielone światło dla pierwszej oferty publicznej jednostki OZE

Elektrownia Acciona El Romero Solar w Chile. Zdjęcie: Acciona.

Hiszpańska firma energetyczna Acciona uzyskała zgodę akcjonariuszy na pierwszą ofertę publiczną (IPO) swojego oddziału energetyki odnawialnej, zapewniając impuls dla planów firmy, aby osiągnąć 6 GW zainstalowanej PV do 2025 roku.

Akcjonariusze w dniu dzisiejszym (12 kwietnia) upoważnili zarząd spółki do przeprowadzenia procesu wprowadzania na giełdę co najmniej 25% Acciona Energía „kiedy tylko uzna to za stosowne”. Intencją zarządu jest utrzymanie około 70% udziałów po transakcji.

Acciona ogłosiła w lutym, że zamierza wprowadzić swój dział energetyczny na giełdę w celu obniżenia kosztów kapitałowych i wzmocnienia bilansu.

Oczekuje się, że oferta publiczna pomoże firmie zwiększyć zainstalowaną moc z około 10,7 GW do 20 GW do 2025 r. Jeśli chodzi o zainstalowaną fotowoltaikę, moc ma wzrosnąć z 1236 MW w grudniu 2020 r. Do około 6 GW do 2025 r.

Przy obecnych trendach rynkowych wskazujących na duży popyt na zrównoważoną infrastrukturę i czystą energię, oferta publiczna jednostki energetycznej „zapewniłaby nam możliwość przyspieszenia naszego wzrostu przy odpowiednim koszcie kapitału i lepszej strukturze bilansu” – powiedział dyrektor generalny Acciona José Manuel Entrecanales kiedy firma ogłosiła wyniki finansowe za 2020 rok w lutym.

Firma odnotowała spadek przychodów o 10% rok do roku do 6,47 mld euro (7,7 mld USD) w 2020 r., Częściowo z powodu wpływu COVID-19 na popyt na energię elektryczną w Hiszpanii. EBITDA spadła o 21,8% do 1,12 mld euro, przy czym wpływ pandemii wyniósł 221 mln euro.

W ubiegłym roku firma ukończyła projekt fotowoltaiczny o mocy 94 MW w Chile i rozpoczęła realizację siódmego projektu energii odnawialnej w kraju Ameryki Południowej, kompleksu 238 MWp Malgarida . Od tego czasu ogłosiła plany utworzenia spółki joint venture z amerykańskim producentem wodorowych ogniw paliwowych Plug Power w celu opracowania platformy ekologicznego wodoru w Hiszpanii i Portugalii.

Akceptacja akcjonariuszy dla IPO pojawiła się pośród wielu podobnych zapowiedzi ze strony hiszpańskich graczy zajmujących się energią słoneczną w ostatnich miesiącach. Zarówno niezależny producent energii Opdenergy, jak i deweloper odnawialnych źródeł energii Ecoener ujawnili w zeszłym tygodniu plany własnych IPO, podczas gdy producent trackerów Soltec notował w październiku na hiszpańskiej giełdzie .

Comment here