Fotowoltaika.news

Źródło informacji OZE ze Świata

NewsRóżne

Kolokacja magazynów energii słonecznej, prawdopodobnie przejdzie z usług sieciowych do arbitrażu energetycznego

Zdjęcie: Andreas Gücklhorn (Unsplash).

Ponieważ rynki energii nadal się dostosowują i rozwijają, arbitraż energetyczny może wyprzedzić rynki częstotliwości jako główne źródło przychodów dla wielu kolokowanych projektów słonecznych i magazynów.

Przemawiając w ramach sesji panelowej na konferencji Large Scale Solar Europe w tym tygodniu, prowadzonej przez wydawcę PV Tech Solar Media, dyrektor Aurora Energy Research, Benjamin Collie, zauważył, że inwestorzy czerpią korzyści z posiadania energii słonecznej i magazynowania w swoich portfelach, biorąc pod uwagę bezpłatne profile.

„Możesz mieć przyszłość z naprawdę niską zmiennością cen, co mogłoby się zdarzyć, gdybyś miał na przykład wiele inteligentnych pojazdów elektrycznych do ładowania w sieci” – zasugerował Collie. „Lub jeśli masz dużo odpowiedzi po stronie popytu lub inne rodzaje elastyczności.

„To byłaby dobra rzecz dla energii słonecznej, ponieważ zwykle wspierałaby ceny w czasie, gdy jest dużo produkcji energii słonecznej. Ale byłoby to złe dla baterii, ponieważ byłyby mniejsze spready w ciągu dnia, minimalizując Twoje możliwości arbitrażu ”.

W zależności od rozwoju rynków to samo może okazać się prawdą w innym kierunku, przy naprawdę wysokim rozpowszechnieniu produkcji energii słonecznej w przyszłości, na przykład szkodzącym istniejącym zasobom baterii, ale korzystnym dla magazynowania, co oznacza szersze rozbieżności między cenami maksymalnymi i minimalnymi w danym dniu zwiększenie możliwości arbitrażu.

W związku z tym, chociaż istnieją wyzwania związane z kolokacją energii słonecznej i magazynowania, otwiera to potencjalne strumienie przychodów, zapewniając większą długoterminową elastyczność w zakresie strumieni przychodów, które zauważył w dyskusji na temat optymalizacji podłączenia do sieci.

Chociaż nadal potrzebna jest większa harmonizacja, zapewnienie elastyczności poprzez przechowywanie wraz z szerszym przyjęciem usług pomocniczych na rynkach na całym świecie może pomóc zrównoważyć szybko spadające ceny energii odnawialnej, dodał Christos Georgopoulos , dyrektor generalny Inaccess, zapewniając dodatkowe źródła przychodów, które mogą być opłacane przez banki.

Ale nadal istnieją wyzwania, nie tylko ze względu na duże zróżnicowanie usług na różnych rynkach, co powoduje złożoność dla globalnych graczy. Przy różnych zestawach przepisów i wymaganiach technologicznych, a także dojrzałości, pełny dostęp do wartości możliwej w usługach sieciowych może nadal stanowić problem.

Ostatecznie w nadchodzących latach prawdopodobnie również najlepszy strumień przychodów z energii słonecznej i magazynowania przejdzie z usług częstotliwości i sieci, a arbitraż energetyczny ostatecznie przejmie kontrolę, powiedział Felipe Hernández, dyrektor zarządzający FRV X & Engineering.

Panel, który był moderowany przez Lawrence’a Buckleya, założyciela i dyrektora generalnego Alta Capital, w dużej mierze zgadzał się z tą oceną, a Collie zauważył, że wartość, jaką „baterie mogą uzyskać z usług sieciowych prawdopodobnie spada z czasem, a większa jej część pochodzi z energii arbitraż.

„Zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę elastyczność innych dostawców, niezależnie od tego, czy chodzi o pojazdy elektryczne, reakcję strony popytu lub inne rzeczy, wchodzenie na tego rodzaju rynki usług sieciowych. Widzieliśmy to w Wielkiej Brytanii i spodziewamy się, że wydarzy się to na innych rynkach. Dzięki temu widać zmianę wartości akumulatorów przechodzącej z usług pomocniczych do arbitrażu energetycznego ”.

W tym tygodniu odbywają się kolejne sesje poświęcone projektowi Large Scale Solar Europe 2021, podczas których wyłoniono tematy kluczowe dla kwitnącego europejskiego rynku energii słonecznej. Aby uzyskać więcej informacji na temat wydarzenia, kliknij tutaj .

Comment here