Fotowoltaika.news

Źródło informacji OZE ze Świata

EuropaRóżneWodór

Strumień wodoru: elektrolizer o wartości 50 mln euro w Hiszpanii, 19 stacji paliw w Danii i ciężarówka wodoru z Korei

Hiszpańska firma energetyczna Iberdrola i amerykański producent produktów energetycznych Cummins podpisali porozumienie w sprawie promowania łańcucha wartości ekologicznego wodoru w Hiszpanii do 2023 r. Firma Everfuel, zajmująca się infrastrukturą ekologicznego wodoru w Danii, uruchomiła plan budowy stacji H2 w Danii, którego celem jest 19 stacji paliw do końca 2023 roku. Południowokoreański producent samochodów Hyundai Motor zapowiedział, że rozpocznie w sierpniu tego roku produkcję pierwszej na świecie ciężkiej ciężarówki napędzanej wodorem.

Hiszpańska firma energetyczna Iberdrola i amerykański producent produktów energetycznych Cummins podpisali porozumienie w sprawie promowania łańcucha wartości ekologicznego wodoru w Hiszpanii do 2023 r. „Nasza współpraca z Iberdrola połączy nas z dużą firmą zajmującą się czystą energią i pozwoli nam stać się europejskim liderem w produkcji zielonego wodoru ”- powiedział Tom Linebarger, prezes i dyrektor generalny Cummins. Nowa instalacja elektrolizera PEM firmy Cummins o wartości 50 milionów euro do produkcji zielonego wodoru będzie zlokalizowana w Kastylii-La Manczy. Obie firmy określiły ją jako jedną z największych na świecie fabryk wodoru. „Kontynuujemy postępy w naszym ambitnym planie umieszczenia Hiszpanii i Europy w światowej czołówce tej technologii” – powiedział w poniedziałek Ignacio Galán, prezes i dyrektor generalny Iberdrola. Zakład będzie obejmował montaż i testowanie systemu „na około 500 MW / rok i będzie skalowalny do ponad 1 GW / rok. Obiekt, który początkowo będzie miał 22 000 metrów kwadratowych, ma zostać otwarty w 2023 roku ”.

Firma Everfuel z siedzibą w Danii, zajmująca się infrastrukturą ekologicznego wodoru , rozpoczęła realizację planu budowy stacji H2 w Danii, obejmującej do 19 miejsc tankowania do końca 2023 r. „Plan jest trzecią i ostatnią częścią… skandynawskiej strategii Everfuel w zakresie tankowania ekologicznego wodoru dla ciężarówki, autobusy i samochody łączące główne korytarze komunikacyjne w Szwecji, Norwegii i Danii ”- napisała we wtorek spółka. Firma ma zainwestować łącznie 1,5 miliarda euro. Chce osiągnąć 1 miliard euro przychodów ze sprzedaży paliwa wodorowego do autobusów, ciężarówek i samochodów przed 2030 r. „W oparciu o te plany przyspieszamy teraz dialog ze wszystkimi zainteresowanymi stronami w celu komercjalizacji wodoru na dużą skalę i dekarbonizacji transportu w Skandynawii – skomentował w notatce Jacob Krogsgaard, dyrektor generalny i założyciel Everfuel.

Południowokoreański producent samochodów Hyundai Motor zapowiedział rozpoczęcie produkcji pierwszej na świecie masowo produkowanej ciężarówki napędzanej wodorem w sierpniu tego roku. „Siedem dużych zbiorników wodoru zapewnia łączną pojemność około 31 kg paliwa, a trzy akumulatory wysokiego napięcia 72 kWh zapewniają dodatkowe źródło energii. Maksymalny zasięg [the] 2021 XCIENT Fuel Cell ma wynosić około 400 km. Tankowanie pełnego zbiornika wodoru zajmuje około ośmiu do 20 minut, w zależności od temperatury otoczenia ”- napisała we wtorek firma z Seulu. Hyundai dostarczy 140 sztuk nowego ogniwa paliwowego XCIENT do Szwajcarii do końca tego roku. Poszukuje również innych rynków. „Ciężarówka cieszy się dużym zainteresowaniem również poza Szwajcarią. Jesteśmy przekonani, że w przyszłym roku zobaczymy samochody ciężarowe XCIENT Fuel Cell na drogach w innych krajach europejskich ”- powiedział Mark Freymueller, dyrektor generalny Hyundai Hydrogen Mobility.

Niemiecki koncern chemiczny BASF i niemiecki koncern energetyczny RWE przedstawiły projekt nowej morskiej farmy wiatrowej o mocy 2 GW, która zapewni zakładowi chemicznemu Ludwigshafen zieloną energię elektryczną i umożliwi produkcję wodoru bez CO 2. Obie firmy podpisały list intencyjny, aby zmniejszyć zależność BASF od paliw kopalnych do produkcji chemikaliów. „Połączenie nowej morskiej farmy wiatrowej [która jest] już na etapie planowania z klientem przemysłowym, takim jak BASF, który na tej podstawie przekształci swoją produkcję w ekologiczną energię elektryczną i wodór, będzie pierwszym dla Niemiec” – skomentował Markus Krebber, Prezes RWE, w notatce opublikowanej w piątek.

Norweski start-up Gen2 Energy podpisał protokół ustaleń ze szkockim portem Cromarty Firth w celu stworzenia komercyjnej ścieżki eksportu zielonego wodoru z Norwegii na rynek energii Wielkiej Brytanii. „Pierwsze miejsce stanie się brytyjskim hubem przeładunkowym wodoru Gen2 Energy, produkowanego z nadwyżki norweskiej energii odnawialnej, który będzie transportowany przez Morze Północne do portu. Wodór byłby następnie rozprowadzany do klientów w całej Wielkiej Brytanii drogą lądową, kolejową i morską ”- napisano w notatce Gen2 Energy we wtorek. Szkocja zamierza wyprodukować 5 GW odnawialnego i niskoemisyjnego wodoru do 2030 r.

Popularne treści

Brytyjski Clean Power Hydrogen (CPH2) wygrał zamówienie od Octopus Hydrogen, części brytyjskiego dostawcy detalicznego energii elektrycznej i gazu Octopus Energy, na dostawę elektrolizera o mocy 1 MW. Elektrolizer bez membrany o mocy 1 MW ma zostać dostarczony do zakładu Octopus Hydrogen pod koniec 2021 r. „Wytwarzając do 451 kg [of] H 2 [wodoru] dziennie, system wykorzystuje technologię separacji kriogenicznej w celu wytworzenia wodoru o czystości do 99,999% i tlen do 99,5%, który jest odpowiedni do użytku medycznego ”, czytamy we wtorek.

Niemiecka firma energetyczna Siemens Energy i Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej (IRENA) podpisały umowę o partnerstwie mającą na celu przyspieszenie globalnej transformacji energetycznej opartej na energii odnawialnej, ze szczególnym uwzględnieniem „regionów, w których obecnie brakuje dostępu do nowoczesnej energii, rozwijających uzasadnienie biznesowe dla zielonego wodór.” Francesco La Camera, dyrektor generalny IRENA, pochwalił inicjatywę publiczno-prywatną i „wspólne zaangażowanie w sensowne działania”. W zeszłym tygodniu przedstawiciele Siemens Energy spotkali się z prezesem Dubai Electricity and Water Authority (DEWA). Firma z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich zainaugurowała projekt Green Hydrogen, mający na celu produkcję wodoru z wykorzystaniem energii słonecznej produkowanej przez Mohammed bin Rashid Al Maktoum Solar Park: „największy na świecie park solarny z jedną lokalizacją, o planowanej mocy 5000 MW do 2030 r. ” Projekt Green Hydrogen został zrealizowany we współpracy z Expo 2020 Dubai i Siemens Energy.

Francuski Senat skrytykował plany UE dotyczące wodoru, opowiadając się zamiast tego za centralną rolą dla energii jądrowej. „Pokrycie obecnych potrzeb przemysłu na całym świecie (70 milionów ton odnawialnego wodoru lub 420 GW) doprowadziłoby do uruchomienia ponad miliona nowych turbin wiatrowych lub 56 milionów hektarów paneli fotowoltaicznych. Alternatywna ścieżka, niskoemisyjnego wodoru pochodzącego z energii jądrowej, oznaczałaby 400 nowych reaktorów jądrowych o mocy 1 GW ”- napisało francuskie biuro parlamentarne ds. Oceny wyborów naukowych i technologicznych, dodając, że pełna opcja nuklearna również nie jest realnym rozwiązaniem. . Innymi słowy, francuski Senat wystąpił o zniuansowaną europejską strategię dotyczącą wodoru z różnicami regionalnymi. „Znaczny wzrost naszej niskoemisyjnej produkcji energii elektrycznej może doprowadzić do ożywienia przemysłu jądrowego, ale przyszłość wodoru będzie zależeć od spójnej, realistycznej i odpowiedzialnej polityki energetycznej. Ta ambicja nie może być po prostu sloganem, w przeciwnym razie wodór, który od dawna był technologią przyszłości, taki pozostanie ”- czytamy w nocie technicznej wydanej w kwietniu i przedstawionej w zeszłym tygodniu.

Comment here