Fotowoltaika.news

Źródło informacji OZE ze Świata

Energia elektrycznaFotowoltaikaKonsumenciMagazynowanieNewsNowe technologieNowe trendy w PVRóżneRynki finansowe

Betonowy system przechowywania energii elektrycznej. Koło zamachowe do mieszkaniowych PV

Francuski start-up opracował betonowe koło zamachowe do magazynowania energii słonecznej w innowacyjny sposób. Obecnie testowane we Francji rozwiązanie pamięci masowej będzie początkowo oferowane na terytoriach zamorskich Francji iw Afryce.

Energiestro z siedzibą we Francji opracował technologię magazynowania energii fotowoltaicznej w budynkach mieszkalnych w oparciu o system koła zamachowego oparty na betonie.

System koła zamachowego jest w stanie magazynować energię elektryczną, przekształcając ją w energię kinetyczną za pomocą silnika do obracania wirnika. Koło zamachowe obraca się z tak dużą prędkością, że moc elektryczna zamieniana jest na moc mechaniczną.

Proponowane rozwiązanie składa się z wydrążonego, pełnego cylindra, który obraca się wokół osi i jest połączony z silnikiem elektrycznym i generatorem. „Kiedy masz energię do magazynowania, silnik napędza koło zamachowe, które przyspiesza”, powiedział współzałożyciel firmy i dyrektor generalny, André Gennesseaux. „W przeciwnym kierunku silnik może działać jak hamulec rozładowujący energię elektryczną”.

Do tej pory, według producenta, większość kierownic używanych do tego rodzaju przechowywania była wykonana ze stali. „Ale stalowe koła zamachowe mają swoją granicę: ich cena, podczas gdy użytkownicy stacjonarnych magazynów szukają przede wszystkim najlepszych kosztów” – wyjaśnił Gennesseaux. „Niektóre firmy opracowują również butle węglowe, które są znacznie lżejsze, ale znowu bardzo drogie, podczas gdy nasze podejście nie polega na pracy głównie na wadze, ponieważ w tego typu zastosowaniach nie ma to znaczenia”.

Według dyrektora generalnego koła zamachowe z włókna węglowego kosztują obecnie około 250 euro/kWh, stalowe 200 euro/kWh, a betonowe około kilku euro. „Wyjątkowość naszej opatentowanej technologii polega na tym, że cylinder betonowy jest wstępnie naprężany przez nawijanie włókna szklanego i jest utrzymywany w próżni, aby uniknąć tarcia”, stwierdził Gennesseaux. Dzięki temu operacje konserwacyjne są ograniczone, ponieważ część mechaniczna jest uszczelniona, a olej smarujący znajduje się również w środowisku próżniowym, bez ryzyka utleniania.

Koło zamachowe jest objęte 30-letnią gwarancją, a wymiana falownika jest oczekiwana po 15 latach. „Na początku wybraliśmy beton ze względu na cenę, ale szybko stwierdziliśmy, że jego analiza cyklu życia była również pozytywna”, powiedział Gennesseaux. „Mamy około 10 gramów CO 2 na kWh, podczas gdy akumulatory litowo-jonowe to około 40 g CO 2 / kWh, na tym samym poziomie co stalowe koła zamachowe”.

Popularne treści

Obecnie Energiestro oferuje standardowe rozwiązanie magazynowe o mocy nominalnej około 10 kW, co odpowiada cyklowi ładowania i rozładowania w ciągu jednej godziny.

Kierownica ma średnicę jednego metra i waży trzy tony i może być umieszczona w ogrodzie prywatnego domu.

Wydajność systemu należy początkowo zwiększyć do 20 kWh, a następnie 50 kWh, aby ostatecznie osiągnąć 24 godziny przechowywania. „Limit wielkości zostanie określony przez logistykę, ponieważ musimy znaleźć dźwigi zdolne do zakopania kół zamachowych w ziemi, dlatego w naszym obecnym biznesplanie ograniczamy się do 50 kWh” – dodał Gennesseaux, zauważając, że rozwiązanie zostanie początkowo oferowane na terytoriach zamorskich Francji i Afryce.

Francuska firma otrzymała dofinansowanie z unijnego programu badań i innowacji Horyzont 2020. „W ramach testu beta mamy projekt demonstracyjny z Voltalią w Gujanie” – powiedział Gennesseaux. „W tym kontekście zainstalujemy koło zamachowe o mocy 10 kWh, które będzie zarządzać fluktuacjami w sieci przez godzinę, jeśli minie chmura”.

Według niego, w gorących i wilgotnych regionach kierownice są znacznie bardziej wytrzymałe i niezawodne niż akumulatory litowo-jonowe. Firma pracuje także we współpracy z GDF Suez na Themis słonecznego projektu elektrowni w Pireneje Wschodnie (3,4 MWp), gdzie kilka 10 kWh zamachowe zostanie zainstalowany z celem weryfikacji wpływu tej technologii w regulacji częstotliwości, w porównaniu z litem akumulatory jonowe.

Comment here