Fotowoltaika.news

Źródło informacji OZE ze Świata

LudzieNewsOZE ze ŚwiataRóżne

Pytania i odpowiedzi dotyczące energii zdalnej: Finalista nagrody Solar Gender Award

Mówimy z finalistą pierwszej Solar Płeć Award 2021, Remote Energia, o swojej pracy w nauczaniu umiejętności technicznych słonecznych do kobiet z Kenii do Indii i jak ważne i inspirujące ma być prowadzone przez kobiety dla kobiet.

1. Czy możesz opowiedzieć nam trochę o swojej głównej pracy nad płcią i różnorodnością?

Jestem Master Trainerem IREC PV i prowadzę kursy techniczne dotyczące energii słonecznej od ponad 20 lat. W salach treningowych wykorzystujących energię słoneczną od razu widać, że brakuje kobiet uczęszczających na te zajęcia i prowadzących te zajęcia. Chcę to zmienić.

Program Kobiecy Zdalnej Energii odpowiada na problem braku kobiet na zajęciach koedukacyjnych poprzez nauczanie klas dla kobiet , prowadzonych dla kobiet przez profesjonalne techniki solarne. Ta prosta zmiana zwiększa liczbę kobiet uczęszczających na kursy solarne i usuwa niektóre z głównych barier dla kobiet wkraczających na pole cytowane w badaniu IRENA 2019 Gender Perspective Study. W jednym z programów solarnych dla kobiet, którego uczyłam, udało nam się podwoić liczbę kobiet uczestniczących w programie treningu solarnego. W innym programie solarnym Train the Trainers udało nam się pięciokrotnie zwiększyć liczbę uczestniczących kobiet, oferując zajęcia tylko dla kobiet.

2. Co skłoniło Cię do ubiegania się o to wyróżnienie?

Program Remote Energy Women’s Program i zajęcia tylko dla kobiet oferują proste, ale niezbędne rozwiązanie, które ma możliwość zmiany tradycyjnego przemysłu słonecznego zdominowanego przez mężczyzn w taki, który jest zrównoważony pod względem płci. W ciągu najbliższych 10-20 lat przemysł fotowoltaiczny będzie się szybko rozwijał i niezwykle ważne jest, aby stał się bardziej inkluzywny, z korzyścią dla wszystkich ludzi.

3. Czy masz jakieś rady dla młodych kobiet lub młodych organizacji, jak poprawić równość w miejscu pracy?

Wszystkie kobiety wchodzące do branży fotowoltaicznej muszą zrozumieć, że ich głos jest ważny. Uczestnicząc w swojej firmie, dodają istotną perspektywę do branży, która doprowadzi do bardziej integracyjnych firm i obsłuży bardziej integracyjną bazę klientów. . Więc nie bój się mówić. Potrzebujemy Twoich głosów!

4. Co sektor energii słonecznej jako całość radzi sobie obecnie dobrze i co może poprawić, jeśli chodzi o różnorodność płci i ogólną różnorodność?

Musimy dotrzeć do bardziej zróżnicowanych odbiorców i społeczności w branży fotowoltaicznej. Aby to zrobić z powodzeniem, każdy region powinien mieć wyszkolonych lokalnych ekspertów, którzy mogą zająć się zmieniającymi się regionalnymi potrzebami słonecznymi. Mogą być wzorem do naśladowania dla swojej społeczności i na przykład inspirować innych do przyłączenia się do tej rozwijającej się branży. Cieszę się, że więcej firm i osób prywatnych zastanawia się, jak sprawić, by ich własne firmy były bardziej zróżnicowane i integracyjne – a z kolei wierzę, że indywidualne potrzeby społeczności będą lepiej zaspokajane.

5. Czy możesz opowiedzieć o zakresie i zasięgu swojego programu?

Program dla kobiet na rzecz zdalnej energii szkoli więcej kobiet do technicznych prac związanych z energią słoneczną, a także potrzebujemy firm, które chcą przyjrzeć się ich procesom rekrutacyjnym i wewnętrznej kulturze, aby zrobić miejsce dla tych kobiet na dobrze płatne stanowiska słoneczne. Nasz program dla kobiet aktywnie szkoli edukatorki energii słonecznej, aby stały przed salą jako wzór do naśladowania na uczelniach technicznych dla następnego pokolenia kobiet, które chcą poszukiwać czystej energii. Te wspólnotowe wzorce do naśladowania docierają do młodych dziewcząt w szkołach podstawowych i średnich, aby poinformować je, że jest to dobra opcja pracy dla nich w przyszłości. . Zapewniamy ścieżkę, aby najpierw zainspirować dziewczęta do rozważenia tej kariery STEM, a następnie oferujemy bezpieczne środowisko nauki jedyne dla kobiet, aby nauczyć się umiejętności, aby odnieść sukces, a następnie współpracujemy z firmami, które chcą zatrudnić wyszkolone kobiety i zapewnić im doświadczenie w pracy .

foto: Remote Energy / klasa w Kenii

Comment here