Fotowoltaika.news

Źródło informacji OZE ze Świata

NewsOZE ze ŚwiataPodatkiRóżneTransformacja energetyczna

„Nowa nadzieja dla amerykańskiej energii słonecznej”: amerykańscy producenci chwalą propozycje ulg podatkowych

Pracownicy montowni modułów Q CELLS o mocy 1,7 GW w Gruzji. Obraz: KOMÓRKI Q.

Amerykańscy producenci energii słonecznej entuzjastycznie poparli proponowane ulgi podatkowe, które, jak mówią, mogą umożliwić krajowi zaspokojenie zapotrzebowania na sprzęt fotowoltaiczny w kraju, jednocześnie tworząc dziesiątki tysięcy nowych miejsc pracy.

Ustawa, nazwana ustawą o produkcji energii słonecznej dla Ameryki i wprowadzona przez demokratycznego senatora Jona Ossoffa, ustanowiłaby nowe ulgi podatkowe, aby szybko pobudzić amerykańską produkcję energii słonecznej, zapewniając wsparcie na każdym etapie łańcucha dostaw, w tym polikrzem, płytki, ogniwa i moduły.

Według Scotta Moskowitza, dyrektora do spraw publicznych w Q CELLS America, która od 2019 r. prowadzi montownię modułów o mocy 1,7 GW w rodzinnym stanie Ossoff, Gruzja, projekt ustawy pomoże zdywersyfikować amerykański łańcuch dostaw fotowoltaiki, jednocześnie zwiększając bezpieczeństwo energetyczne kraju. .

Moskowitz powiedział, że kredyty zostały zaprojektowane tak, aby obniżyć koszty produkcji energii słonecznej, umożliwić skalowanie i zachęcić do innowacji, dodając: „To ogromna, ogromna transakcja dla amerykańskiego przemysłu fotowoltaicznego. Projekt ustawy senatora Ossoffa natychmiast umożliwiłby długoterminowe, skalowane inwestycje w krajową produkcję energii słonecznej. Nie mogę przecenić, jak bardzo jest to wizjonerskie i ambitne.”

Zgodnie z propozycjami kredyty miałyby być wprowadzone od 2022 r. według następujących stawek: zintegrowane moduły, 0,11 USD/Wdc; niezintegrowane moduły, 0,07 USD/Wdc; ogniwa, 0,04 USD/Wdc; wafelki, 12 USD za metr kwadratowy; i polikrzem klasy słonecznej, 3 dolary za kilogram.

Oczekuje się, że wsparcie polityczne pomoże amerykańskim producentom konkurować z ich rówieśnikami w Chinach, kraju, który w ostatnich latach stale zwiększa swój udział w światowej produkcji sprzętu słonecznego i obecnie wytwarza 75% światowych modułów krzemowych .

Według Moskowitza Stany Zjednoczone dysponują obecnie zaledwie 7 GW mocy modułów. W ubiegłym roku w kraju zainstalowano rekordową moc 19,2 GW energii słonecznej, a w ciągu następnej dekady liczba instalacji ma wzrosnąć czterokrotnie.

Jedną z firm, które chcą skorzystać na rosnącym popycie w USA na sprzęt słoneczny, jest First Solar, który na początku tego miesiąca ogłosił plany podwojenia swoich mocy produkcyjnych w tym kraju, inwestując 680 mln USD w fabrykę modułów o mocy 3,3 GWdc w Ohio. Obiekt, który ma zostać uruchomiony w 2023 r., będzie wytwarzał moduły cienkowarstwowe firmy dla sektora fotowoltaicznego na skalę użytkową.

Samantha Sloan, wiceprezes ds. polityki globalnej w First Solar, powiedziała, że proponowane ulgi podatkowe pomogą zapewnić, że przejście USA na zrównoważoną przyszłość energetyczną będzie zasilane konkurencyjną technologią słoneczną produkowaną w kraju.

„Po dekadzie obserwacji systematycznej erozji wiodącej pozycji Ameryki w dziedzinie innowacji i produkcji energii słonecznej oraz związanego z tym nadmiernego polegania na imporcie z Chin, ustawa o produkcji energii słonecznej dla Ameryki stanowi nową nadzieję dla amerykańskiej energii słonecznej” – dodała.

Chociaż wstępne ogłoszenie zyskało poparcie i entuzjazm w całym amerykańskim sektorze fotowoltaicznym, wyzwanie zbierze podobny poziom poparcia ze strony Kongresu, aby ostatecznie zostało podpisane pod prawem. Według Bloomberga senator Ossoff ma nadzieję dołączyć swoją propozycję do większego pakietu infrastrukturalnego jeszcze w tym roku.

Mówi się również, że Ossoff konsultował się zarówno z Białym Domem, jak i departamentem ds. energii, które w ostatnich miesiącach zasygnalizowały swoje wsparcie dla sektora energii słonecznej: prezydent Biden z propozycją przedłużenia 10-letniego kredytu inwestycyjnego i ambicji sekretarza ds. energii Granholma, aby zmniejszyć koszt energii słonecznej na skalę przemysłową w USA o 60%, częściowo dziękifunduszowi badawczo-rozwojowemu o wartości 128 milionów USD .

Oprócz amerykańskich producentów energii słonecznej, za planami Ossoffa włożyły się również podmioty handlujące energią odnawialną, a Stowarzyszenie Energetyki Słonecznej zareagowało, wyznaczając nowy cel 50 GW rocznej mocy produkcyjnej energii słonecznej w USA do 2030 r.

Gregory Wetstone, dyrektor generalny Amerykańskiej Rady ds. Energii Odnawialnej, powiedział, że ustawodawstwo znacznie przyczyni się do katalizowania krajowego łańcucha dostaw technologii słonecznej w XXI wieku w USA. „Nigdy nie było większego zapotrzebowania na opłacalną, bezemisyjną energię słoneczną, a my mamy niepowtarzalną okazję, aby zainwestować w nasze krajowe zdolności produkcyjne, aby stworzyć dziesiątki tysięcy dobrze płatnych miejsc pracy dla czystej energii ”.

Comment here