Fotowoltaika.news

Źródło informacji OZE ze Świata

News

Gigawatowy potencjał słoneczny w regionach węglowych w Europie, nowy raport

Nowe badanie od Wspólnego Centrum Badawczego UE (JRC), pokazy słoneczne ma ogromny potencjał wzrostu i miejsc pracy w regionach węgla w Europie.

Badanie „ Wytwarzanie energii elektrycznej z fotowoltaiki słonecznej: linia ratunkowa dla europejskich regionów węglowych w okresie przejściowym ” pokazuje, że słoneczne systemy fotowoltaiczne mają potencjał, aby w pełni zastąpić obecną produkcję energii elektrycznej w elektrowniach węglowych w analizowanych regionach, z potencjałem do produkcji większej energii elektrycznej niż wycofany z eksploatacji węgiel, dostarczający łącznie 874 TWh energii słonecznej, co wystarczy, aby zastąpić produkcję energii elektrycznej w obecnych elektrowniach węglowych działających w tych regionach. Ponadto badanie wykazało, że wykorzystując zaledwie połowę dostępnego potencjału technicznego w regionach węglowych i górniczych, energia słoneczna mogłaby produkować energię elektryczną po niższych kosztach niż obecne ceny detaliczne.

Ponadto badanie JRC wykazało, że jeśli likwidacja kopalń węgla kamiennego i brunatnego oraz elektrowni węglowych idzie w parze z instalacją większych systemów fotowoltaicznych w ciągu najbliższych 15 lat, instalacja 580 GW energii fotowoltaicznej wydajność może zapewnić około 135 000 prac budowlanych rocznie oraz dodatkowe 50 000 prac związanych z obsługą i konserwacją.

Walburga Hemetsberger, dyrektor generalny SolarPower Europe, powiedziała: „Solar ma ogromny potencjał w regionach węglowych w UE, który może zapewnić nowy przemysł, miejsca pracy i czystą energię po przystępnej cenie osobom dotkniętym spadkiem zużycia węgla, zapewniając, że nikt nie zostanie w tyle. Teraz z niecierpliwością czekamy na kontynuację naszej pracy z unijną platformą ds. regionów węglowych w okresie przejściowym, w której energia słoneczna może odegrać ważną rolę w dążeniu do sprawiedliwej transformacji energetycznej dla wszystkich”.

Zdjęcie: Odkażone miejsce wydobycia węgla w Heusden-Zolder w Belgii przekształcone w park słoneczny.

Comment here