Fotowoltaika.news

Źródło informacji OZE ze Świata

ElektrownieEnergia elektrycznaFinanseFotowoltaikaNewsOZE ze ŚwiataProdukcjaRóżneRynki finansoweWyniki finansowe

Nowe odnawialne źródła energii tańsze niż dotychczasowy węgiel lub gaz dla prawie połowy światowej populacji

Płatnicy rachunków za energię elektryczną w krajach tak różnych, jak Niemcy, Grecja, Indie i Chiny, powinni być świadomi, że nowe projekty fotowoltaiczne mogą teraz generować dla nich energię elektryczną taniej niż starsze elektrownie węglowe i gazowe.

Według najnowszego raportu na temat kosztów wytwarzania energii elektrycznej, opracowanego przez analityka BloombergNEF , 46% światowej populacji – w tym użytkownicy energii w Chinach, Indiach , Niemczech, Francji, Włoszech, Hiszpanii , Portugalii i Grecji – mogą mieć niższe rachunki za nowo zainstalowaną energię słoneczną i wiatrową niż z już działających instalacji węglowych i gazowych.

To tylko jeden z najważniejszych spostrzeżeń w aktualizacji LCOE z pierwszej połowy 2021 r., która zakładała, że cena emisji dwutlenku węgla w Chinach wzrośnie do około 50 USD za tonę w połowie stulecia; stwierdzono, że energia słoneczna stała się tańsza niż węgiel w Wietnamie i Tajlandii w pierwszej połowie roku; że malejące koszty szkła do paneli słonecznych łagodzą rosnącą cenę polikrzemu ; i podali szybki wzrost produkcji płytek słonecznych jako główną przyczynę szalejącej ceny poli, a nie bardziej głośne wydarzenia, takie jak wybuchy w fabrykach .

Pojawienie się większych projektów fotowoltaicznych – do średnio 50 MW w tym roku – oraz większych, mocniejszych i droższych modułów pomaga zapobiegać, aby rosnące koszty materiałów producenta energii słonecznej miały duży wpływ na uśredniony koszt energii (LCOE) z energii słonecznej podczas 2021, według analityka.

Pozyskiwanie surowców

W ramach inicjatywy UP magazynu pv skoncentrowaliśmy się na pozyskiwaniu surowców w branży magazynowania energii.

BNEF obliczył, że w tym roku wzrost średniego kosztu modułów słonecznych o 5,2%, do 0,23 USD/W – dzięki większym cenom za większe panele i wzrostowi kosztów ram aluminiowych – przełoży się na globalny, średni LCOE energii słonecznej na poziomie 48 USD/MWh w przypadku paneli o stałej osi i 38 USD/MWh w przypadku witryn wyposażonych w moduły śledzące jednoosiowe. Te dwie liczby oznaczają wzrost odpowiednio o 1% i 4% w stosunku do zeszłorocznych danych, według analityka, który stwierdził również, że koszt na osi stałej może wynieść nawet 26 USD/MWh w Indiach w tym roku i 35 USD w Chinach. nawet 125 USD w Japonii . Na rynku amerykańskim, jak poinformował analityk, jednoosiowy tracker fotowoltaiczny obecnie podcina turbiny gazowe pracujące w cyklu łączonym, przy LCOE wynoszącym 39,80 USD/MWh.

W raporcie odnotowano jednak wzrost cen paneli o około 7% w Chinach od drugiej połowy ubiegłego roku i o 10% w Indiach .

Średni

Ponieważ BNEF spodziewa się, że monokrystaliczne panele słoneczne, które stanowiły 85% zeszłorocznego rynku światowego, zaoferują w tym roku średnią wydajność konwersji 20,5% – w porównaniu z 17,6% w przypadku tańszych, multikrystalicznych produktów – analityk prognozuje, że średni projekt fotowoltaiczny w tym roku będzie obejmował 400 Panele o mocy 550 W zapewniają średnią wydajność konwersji 20,1%.

Najniższe wskaźniki LCOE odnotowane w tym roku mieszczą się w przedziale 22-29 USD/MWh w Chile , Indiach, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Chinach , Brazylii i Hiszpanii, powiedział BloombergNEF w raporcie zatytułowanym: Rosnące ceny surowców zaczynają doskwierać, być może odzwierciedlając wpływ inflacji na inne technologie czystej energii, takie jak efekt domina kosztów stali na producentów turbin wiatrowych.

Pomimo takiej presji po stronie producentów energii słonecznej, BNEF zauważył, że koszt kapitałowy projektów fotowoltaicznych w Chile i Brazylii spadł w tym roku o 5%, do 680 000 USD i 760 000 USD/MW, przy czym ta pierwsza wartość jest obecnie równa kosztom instalacji w okresie dojrzałym. Europejskie rynki energii słonecznej.

Popularne treści

Jeśli chodzi o aukcje fotowoltaiczne, BNEF odnotował 42 GW mocy, gdy w zeszłym roku w takich rundach zamówień ustalono taryfy energii słonecznej, a projekty fotowoltaiczne i wiatrowe mają zostać uruchomione w przyszłym roku, a w 2023 r. zostały zlecone na podstawie ofert w wysokości od 17 do 70 USD. /MWh.

Oczekiwany LCOE dla energii słonecznej wypada korzystnie w porównaniu z szacunkami analityka dotyczącymi nowych elektrowni węglowych wyposażonych w wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla (CCS) (133-449 USD/MWh) i projektów gazowych (156-336 USD/MWh), chociaż w badaniu odnotowano niesłabnący poziom węgla Energia wypalana nadal rządzi ceną w Japonii, Korei Południowej, Indonezji, Malezji i na Filipinach w tym roku.

Według raportu, zielone elektrownie gazowe na wodór osiągnęłyby wysoki LCOE w wysokości 293-535/MWh, chociaż liczba ta może wzrosnąć do 82-134 USD w Europie, Indiach i Japonii do połowy stulecia, jeśli będzie można produkować wodór z odnawialnych źródeł. za mniej niż 1 USD/kg .

Wzrost cen poli

W opublikowanym w środę dokumencie stwierdzono, że cena polikrzemu wzrosła o 198% od maja zeszłego roku, do 21,70 USD/kg, ale dodając, każdy wzrost kosztu surowca do paneli słonecznych o 4 USD o 4 USD zazwyczaj podnosi ceny modułów tylko o jeden cent za wat.

Badając rolę, jaką ceny emisji dwutlenku węgla będą miały na uśredniony koszt energii, BNEF oszacował, że mało ambitna opłata w wysokości 3 USD za tonę emitowanego dwutlenku węgla w Chinach w 2030 r. wzrośnie do 40 USD za tonę w 2040 r. i 50 USD w połowie wieku, jeśli Rynek zajmujący się 14% globalnych emisji CO 2 ma pomóc w osiągnięciu neutralności węglowej w kraju do 2060 roku.

Analityk spodziewa się, że cena emisji dwutlenku węgla w Europie wzrośnie z około 50 USD w tym roku do 111 USD do końca dekady.

Comment here